V4561983-0100 is a 16-channel digital input module (DI module) of ALSTOM (now part of GE), used in industrial DCS/PLC systems to collect 24VDC switch quantity signals.
Core parameters
Brand / Model: ALSTOM V4561983-0100
Type: Digital Input Module
Channels: 16 channels DI
Voltage: 24VDC (10mA per channel)
Response time: < 1ms
Temperature: -25°C to +70°C
Protection: IP20
Communication: RS-485
Size / Weight: Approximately 120×90×65mm / 0.5kg